Бормио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бормио
Панорама на Бормио
Панорама на Бормио
МестоБормио,  Италија
Најблизок градБормио
Координати46°28′3″N 10°22′41″E / 46.46750° СГШ; 10.37806° ИГД / 46.46750; 10.37806
Вкупен спуст1786 m
Надм. вис. (најгоре)3012 m
Надм. вис. (најдолу)1224 m
Скијачка површина75 km²
Патеки44
Најдолга патека6 km
Жичници14
Носивост на жичниците16,000 скијачи/час
Снежни врнежи300 см
Снежен топ12 km², 35%
ПорталBormio.it

Бормио (ломбардски: Bormi, германски: Worms im Veltlintal) е град и општина кој се наоѓа во Ломбардија на Алпите во северна Италија, со население од 4100 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Црквата Колеџијата.

Бормио се наоѓа во североисточниот дел на регионот Ломбардија, во горниот дел од долината Валтелина, кое што е популарно одморалиште за зимски спортови. Валтелина е валов покрај реката Ада која се влева во езерото Комо. Бормио е поврзан со други долини преку четири превои:

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата Сан Витале, изградена уште во XII век во романескен стил

Поради своите термални бањи, Бормио долго време бил туристичка атракција. Членовите на римската аристократија патувале во Бормио за да уживаат во топлите бањи во планинските предели. Повеќето од овие термални бањи се во употреба и денес.

Покрај современите капацитети за скијање, градот е познат и по неколкуте топли извори кои се користат во три термални бањи.

Градот се наоѓа на историската Пјаца Кавур и Виа Рома, поранешно главно трговско место на трговскиот пат од Венеција до Швајцарија. Бормио го задржал својот уникатен средновековен центар на градот, кој привлекува многу туристи, претежно од Италија (од Милано и други градови). На Бормио ќе се одржат трките во алпско скијање на Зимските олимписки игри во 2026 година.

Алпско скијање[уреди | уреди извор]

Овде се одржале натпреварите од Светското првенство во алпско скијање во 1985 и 2005 година и секоја година овде се одржува трка од Светскиот куп во алпско скијање. На Бормео има 50 километри на обележани ски патеки, од кои најдолгата патека е 6 километри, каде што се наоѓаат петнаесет жичници и неколку скијачки школи.

Во Светскиот куп, на Бормио се одржува спуст за мажи кон крајот на декември. Патеката Стелвио, наречена по превојот Стелвио, е една од најтешките спуст патеки во светот; и е втора по должина патека од Светскиот куп, зад Лоберхорн во Венген, Швајцарија.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Бормио е збратимен со:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]