Прејди на содржината

Скијачка жичница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Механизам за седешница во одморалиштето Вал Сенис Ваноас, Франција.

Скијачката жичницамеханизам за превоз на скијачи на рид. Скијачките жичници обично се платена услуга во скијалиштата. Првата скијачка жичница била изградена во 1908 година од Германецот Роберт Винтерхалдер во Шолах/Ајзенбах, Хохшварцвалд.[1]

Видови[уреди | уреди извор]

Седешница во скијалиштето Вуокати во Соткамо, Каину, Финска во 2006 година.
 • Воздушни жичници превезуваат скијачи додека се виснати од земјата.[2] Воздушните жичници се често двокабловски жичарници, префиксот „дво-“ што значи дека каблите имаат две различни функции (носење и влечење).[3]
  • Воздушни трамваи
  • Седешници и монтажни седешници
  • Фунифори
  • Фунители
  • Гондолски жичници
  • Хибридни жичници
 • Влечници, вклучувајќи Т-шипки, „магични теписи“ и влечење со јаже.
 • Кабелски железници, вклучувајќи фуникулари
 • Хеликоптери и се снежни гасенички возила се користат за соодветното скијање. Ова е заднинско скијање или бордање до кое се пристапува со снежн о гасеничко возило или хеликоптер наместо со жичница или со планинарење. Скијањето со гаселенички возила е помалку од половина од цената на хеликоптерското скијање, поскапо од билетот за жичница, но е полесно од скијањето. Скијањето со гасенички возила е со водење.[4] Скијањето во одредени, крајни одморалишта, како планината Силвертон, е исто така со водење, дури и кога скијате веднаш надвор од жичницата.[5]

Места[уреди | уреди извор]

Карта на скијалиштата ширум светот.

Скијачките жичници се изградени и на северната и на јужната полутопка. Крајни места на скијачки жичници на отворено:

 • Најсеверната е во близина на Тромсе, Норвешка
 • Најјужната е во близина на Ушуаја, Аргентина
 • Најблиску до екваторот на северната полутопка е во близина на Лианг, НР Кина
 • Најблиску до екваторот на јужната полутопка е во близина на Махласела, Лесото

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Hochschwarzwald.de: 1. Skilift der Welt in Schollach entdecken (German)
 2. „Glossary“. Посетено на 8 јануари 2022.
 3. „FAQ“. Архивирано од изворникот на 2014-07-14. Посетено на 8 јануари 2022.
 4. „Cat Skiing“. Powder Hounds. Посетено на 8 јануари 2022.
 5. ZRankings, Top Ski Resorts. „Skiing's Unique Resorts“. ZRankings Best Ski Resorts. ZRankings. Посетено на 8 јануари 2022.

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]