Априка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Априка
Aprica
Паланка
ДржаваИталија
ПокраинаЛомбардија
ОпштинаАприка
Површина
 • Вкупна0,70 км2 (30 ми2)
Надм. вис.&100000000000011800000001.180 м
Население
 • Вкупно1.583
Повик. бр.0342
Мреж. местоМатична страница
Панорама на гратчето.

Априкагратче и седиште на истоимената општина (комуна) во покраината Сондрио, Ломбардија, северна Италија. Се наоѓа на истоимениот премин, најповолниот што ги поврзува Валтелина со Вал Камоника.

Нејзиниот главен извор на приход е туризмот, користејќи ги своите географски области за да понуди можности за скијање (зима) и планински велосипедизам (лето).

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

  • Италија Борго Вал ди Таро, Италија
  • Италија Лењано, Италија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]