Ливињо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ливињо е град и општина во округот Сондрио во регионот Ломбардија, северна Италија. Сместен е на надморска висина од 1.816 метри на италијанските Алпи. Површината на градот изнесува 211 км2 и тука живеат 5.326 жители.