Прејди на содржината

Понте ин Валтелина

Координати: 46°11′N 9°59′E / 46.183° СГШ; 9.983° ИГД / 46.183; 9.983
Од Википедија — слободната енциклопедија
Понте ин Валтелина
Ponte in Valtellina
општина
Поглед на Понте ин Валтелина
Поглед на Понте ин Валтелина
Грб на Понте ин Валтелина
ЗемјаИталија
РегионЛомбардија
ПокраинаСондрио (SO)
Површина
 • Вкупна69,5 км2 (268 ми2)
Надм. вис.&10000000000000500000000500 м
Население (2018)
 • Вкупно2,294
 • Густина3,3/км2 (8,5/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.23026
Повик. бр.0342
Мреж. местоМатична страница

Понте ин Валтелина (италијански: Ponte in Valtellina или Pùnt на месниот ломбарски дијалект) — општина во покраината Сондрио на регионот Ломбардија, северна Италија. Се наоѓа на околу 100 км североисточно од Милано и 9 км источно од Сондрио, близу границата со Швајцарија. Во 2018 г. општината броела 2.294 жители и зафаќа површина од 69,5 км2.[1]

Се граничи со следниве општини: Валбондионе, Кастедло дел'Аква, Кјуро, Монтања ин Валтелина, Пјатеда, Тељо и Трезивио.

Понте ин Валтелина е родно место на истакнатиот астроном Џузепе Пјаци (1746 – 1826), откривач на џуџестата планета Церера.

Населени места во општината

[уреди | уреди извор]
 • Албареда
 • Ариња
 • Бриоти
 • Кароло
 • Касаче
 • Понте ин Валтелина
 • Престине
 • Сацо
 • Фамлонга
 • Џерна
 1. Сета демографија и друга статистика: Национален статистички институт на Италија (Istat).

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]