Беа Милер

Од Википедија — слободната енциклопедија

   

Беатрис Аника Милер [1] (родена на 7 февруари 1999 година) е американска пејачка и актерка. Таа се најде на деветтото место во втората сезона на <i id="mwGA">X Factor</i> (САД) кога имаше само 13 години. Таа подоцна потпишала договор со Холивуд рекордс . Нејзиното деби EP Young Blood било објавено во 2014 година, а нејзиниот деби албум Not an Apology бил објавен на 24 јули 2015 година. Во 2016 година, таа го издадала синглот „ Да девојка “. Во текот на 2017 година, таа ги објави албумите Поглавје еден: Сино, Второ поглавје: Црвено и Трето поглавје: Жолто . Трите албуми, заедно со пет дополнителни песни, беа собрани како нејзин втор студиски албум, Аурора .

Во 2018 година, таа била главен вокал на синглот на NOTD „ I Wanna Know “, кој стигна до најдобрите 20 во Австралија, Белгија и Норвешка. Во 2019 година, таа ги објавила сингловите „ It's Not U It's Me “ , „Fel Something “, „ Feеls Like Home “ со Џеси Рејз и „Never Gonna Like You“ со Snakehips . Таа потпишаla со Olliebear Records и Create Music Group во ноември 2019 година за да го издаде синглот „That Bitch“.

Во октомври 2020 година, по неочекуваниот успех на „ Fеel Something “, Милер ќе се врати на издавањето под Hollywood Records со синглот „Wisdom Teeth“. Песната беше објавена како водечки сингл на EP-то на Милер со наслов, Elated!, кој бил објавен на 23 октомври истата година. [2]

Кариера[уреди | уреди извор]

2012: Х Фактор (САД)[уреди | уреди извор]

Милер била натпреварувач во втората сезона на X Factor, завршувајќи на деветтото место. Таа била елиминирана откако ја загуби последната пресметка од ЦеСи Фреј. Сепак, Милер добила повеќе гласови од Фреј, што значи дека ако резултатот отиде во ќорсокак, Милер ќе била спасена. [3] [4] Таа во шоуто ги извела следниве песни:

Епизода Тема Песна[се бара извор] Оригинален уметник Со цел Резултат
Аудиција Слободен избор „ Каубојски одведи ме “ rowspan="5" style="background: #ececec; color: grey; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-na" | Н/П Напредно
Bootcamp 1 Соло изведба Не се гледа Напредно
Bootcamp 2 Групни перформанси Не се гледа Напредно
Bootcamp 3 Дуетска изведба „ Пумпани удари “</br> (со Карли Роуз Сонеклар )
Негувајте го народот Напредно
Куќи на судии Слободен избор " Титаниум " Дејвид Гета и Сиа Напредно
Недела 1 Произведено во Америка „ Нема да се откажам “ Џејсон мраз 11 Напредно
Недела 2 Песни од филмови " Ирис " Гоо Гу Кукли 5 Безбедно (10-ти)
Недела 3 Диви „ Време по време “ Синди Лаупер 4 Безбедно (8-ми) [5]
Недела 4 Давање благодарност „ Брчајќи автомобили “ Снежна патрола 7 Последно три (8-ми) [6]
Недела 4 Преживување Пеење за опстанок „ Бело знаме “ Дидо 2 Елиминирани [6]

2013–2015: Рекорден договор и не извинување[уреди | уреди извор]

На 11 април 2013 година, официјално било објавено дека таа е потпишала со Syco Music и Hollywood Records, со што бил означен првиот заеднички аранжман помеѓу овие две етикети. [7] Набргу по завршувањето на втората сезона на X Factor, Милер го променила своето име во едноставно Беа Милер. [8] Таа го даде својот глас кон аудио книгата за новата книга на Џенифер Донели, Deep Blue: Songspell и промотивната песна за неа наречена „Open Your Eyes“ во 2014 година. Таа ја постави својата нова песна „Rich Kids“ на YouTube во 2014 година и беше вклучена во нејзиниот албум од 2015 година Not an Apology . [9] Таа објави клип од новата песна наречена „Enemy Fire“. [10]  ]

„Непријателски оган“ беше премиерно прикажан на нејзиниот сопствен Вево канал во април 2014 година. Таа работела со бусбее Jarrad Rogers, Mike Del Rio и други значајни продуценти за нејзиниот албум. Нејзиното деби EP Млада крв беше објавено на 22 април 2014 година, [11] [12] со водечкиот сингл „ Young Blood “. Нејзиното EP се искачи на второто место на листата на поп албуми на iTunes . Нејзиното ЕП имаше дебитантски врв на Билборд 200 на бр. 64. Милер се отвори за Деми Ловато во одредени градови за нејзината светска турнеја Деми . [13]

Во декември 2014 година, таа била избрана за уметник на месецот на Елвис Дуран и била прикажана во шоуто „ Тудеј “ на NBC, водено од Кети Ли Гифорд и Хода Котб, каде што во живо го извелА својот сингл „ Млада крв “.

Во 2015 година, Милер бил прогласен за најновиот изведувач на Next Big Thing на Радио Дизни . Со него многупати се појавил на каналот Дизни и со него го промовирал и својот албум. Нејзиниот деби-сингл „Young Blood“ ги освоилмузичките награди на Радио Дизни во 2015 година за „Најдобрата песна што може да се издигне со вашиот најдобар пријател. [14]

Милер го издала својот деби албум, Not an Apology, на 24 јули 2015 година, на Холивуд Рекордс . Албумот се искачил на 7-то место на Билборд 200 . На 24 април 2015 година, беше објавено дека Милер ќе ги придружува Деби Рајан и Натали Ла Роуз како воведни чинови на летната етапа на турнејата The Reflection на Fifth Harmony, која започна на 15 јули во Луисвил, Кентаки . [15] Милер ја завршила турнејата кон крајот на август.[се бара извор] Во јули 2015 година, таа беше избрана со јавно гласање да биде следниот изведувач на Vevo Lift.

2016–2018: Аурора[уреди | уреди извор]

На 20 април 2016 година, било објавено дека Милер ќе ѝ се придружи на Селена Гомез на нејзината турнеја Revival како воведен чин заедно со DNCE . [16] Турнејата траела од мај во текот на целото лето. Милер, исто така, најавила дека ќе биде домаќин на средбата и поздравувањето насловено како „Чај со Беа“. [17]

Милер објавиla не-албумски сингл „ Yes Girl “ на 20 мај 2016 година. [18] Таа ја извеla песната и песната што беше необјавена во моментот, насловена како „Песна како тебе“ многу пати на турнејата Revival . Нејзината песна „This Little Light of Mine“ беше претставена во рекламна кампања за 3 мускетари во 2016 година. На 24 февруари 2017 година, таа го објави првиот дел од проектот со три ЕП, Глава еден: Сино . На 30 март 2017 година, таа ја извеla „Song Like You“ на „ The Late Late Show“ со Џејмс Корден . Тоа беше нејзиното прво појавување во доцните ноќни ток-шоу. На 2 јуни 2017 година, таа го објавиla вториот дел од нејзиниот проект со три ЕП, Второ поглавје: Црвено . [19] Последното ЕП, Трето поглавје: Жолто беше објавено на 6 октомври 2017 година. [20]

Во август 2017 година, песната на Милер „Сосема нови очи“ беше прикажана во трејлерот за филмот Wonder, во режија на Стивен Чбоски и со Џулија Робертс и Овен Вилсон во главните улоги.

Вториот целосен албум на Милер и дебитантскиот меѓународен албум Аурора беше објавен на 23 февруари 2018 година. Ги вклучува сите песни од трите претходни продолжени драми (наречени како „поглавја“), заедно со пет нови песни. [21] Милер имала удел во пишувањето на сите, освен една од песните на Аурора, на теми за „сè, од егзистенцијална досада до срам од курва“. [21] Таа го изведе „ SLUT “, главниот сингл на албумот, на TRL на MTV на 12 февруари 2018 година. [22] Таа ја замисли песната како начин да ги врати негативните конотации на зборот како позитивен акроним „слатка мала незаборавна работа“. [21]

Таа беше претставена на вокалите на синглот на NOTD од 2018 година „ I Wanna Know “, објавен во март 2018 година [23] Песната стана златна во САД и е платина во неколку земји, вклучувајќи ги Австралија, Канада, Обединетото Кралство и Шведска. Таа ја извела песната во живо на Денес во јуни 2018 година [24] Таа, исто така, го промовираше синглот на повеќе шоуа и акустични сетови.

2019–сега: Турнеи и воодушевени![уреди | уреди извор]

Во февруари 2019 година, Милер ја објави својата прва насловна турнеја насловена „Nice To Meet U Tour“. [25] На 1 март, таа го издаде водечкиот сингл од нејзиниот претстоен трет студиски албум, насловен „ It's Not U It's Me “,[се бара извор] што е соработка со американскиот R&B пејач 6lack . По ова, таа го издаде синглот " Feel Something " [26] и ја најави нејзината турнеја "Sunsets in Outerspace".[се бара извор] Во август 2019 година, Беа Милер го издаде синглот „ Fels Like Home “ со канадската пејачка и текстописец Џеси Рејз . Соработката со продукцискиот тим Snakehips насловена „Never Gonna Like You“, беше објавена во септември 2019 година [27]

Милер го извела синглот „Таа кучка“ во ноември 2019 година, независно од нејзината издавачка куќа. [28] Таа го портретира ликот на Лига на легендите Каи'са во виртуелната музичка група К/ДА за синглот „ The Baddest “ од ЕП-то на K/DA All Out . [29] [30] Во септември 2020 година, Беа Милер ќе објави серија компилациски ЕП кои се состоеја од; Карантин на 4 септември, Sad Boy Hours на 18 септември и Lust на 24 септември.

На 7 октомври 2020 година, Bea Miller го објави објавувањето на синглот „Wisdom Teeth“ кој ќе биде објавен на 9 октомври и ќе служи како водечки сингл на EP Elated на Милер!, кој беше објавен на 23 октомври 2020 година. [31] На 6 ноември 2021 година, синглот на Милер „Playground“ беше прикажан во првиот чин од анимираната серија „ Лига на легендитеArcane ; овој сингл беше објавен истиот ден. [32] [33] Музичкото видео на синглот беше дел од церемонијата на отворањето на Светското првенство во <i id="mwAWI">Лигата на легендите</i> во 2021 година . [34]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Милер е ќерка на две мајки и има двајца посвоени помали браќа и сестри. [35] [36] Таа е од Мејплвуд, Њу Џерси . Како малолетник, Милер присуствуваше на семејниот камп COLAGE во Провинтаун, Масачусетс. Милер доживува синестезија, што значи дека гледа различни бои кога слуша одредени звуци. [37]

Во 2015 година, Милер започна да се забавува со американскиот пејач Џејкоб Вајтсајдс . [38] Двојката раскина во мај 2016 година, по една година врска. [39]

Милер е амбасадор на добротворната организација против малтретирање Ditch the Label . [40]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Список на студиски албуми, со одбрани детали, позиции на топ листите
Наслов Детали за албумот Врвни позиции на графиконот
САД</br> [41]
Не е извинување 7
Аурора
 • Објавување: 23 февруари 2018 година
 • Ознака: Холивуд
 • Формати: ЦД, ЛП, дигитално преземање
- [б 1]

Проширени претстави[уреди | уреди извор]

Список на ПрД, со избрани детали, позиции на графиконот
Наслов Детали за ЕП Врвни позиции на графиконот
САД</br> [41]
Млада крв
 • Објавено: 22 април 2014 година
 • Ознака: Syco, Холивуд
 • Формат: Дигитално преземање
64
Прва глава: Сина
 • Објавено: 24 февруари 2017 година
 • Ознака: Холивуд
 • Формат: Дигитално преземање
-
Второ поглавје: Црвено
 • Објавено: 2 јуни 2017 година [43]
 • Ознака: Холивуд
 • Формат: Дигитално преземање
-
Трето поглавје: Жолта
 • Објавено: 6 октомври 2017 година
 • Ознака: Холивуд
 • Формат: Дигитално преземање
-
Карантин
 • Објавено: 4 септември 2020 година [44]
 • Ознака: UMG
 • Формати: Дигитално преземање, стриминг
-
Тажно момче часа
 • Објавено: 18 септември 2020 година [45]
 • Ознака: UMG
 • Формати: Дигитално преземање, стриминг
-
Страста
 • Објавено: 25 септември 2020 година [46]
 • Ознака: UMG
 • Формати: Дигитално преземање, стриминг
-
Воодушевен!
 • Објавено: 23 октомври 2020 година [47]
 • Ознака: Холивуд
 • Формати: LP, дигитално преземање, стриминг
-

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "Your query : Creator's Name begins with MILLER BEATRICE on any territories (Domestic works)". ISWC. Retrieved November 30, 2019.
 2. Romack, Coco. „Bea Miller Wants You To 'Feel Something Different' With Her New EP“. MTV News (англиски). Посетено на October 24, 2020.
 3. Aaron Parsley, "The X Factor Reveals Top 12," People, November 1, 2012.
 4. Raisa Bruner, "Listen to X Factor Alum Bea Miller's Fresh, Soulful Single 'Song Like You'," Time, February 24, 2017.
 5. Sophie Schillaci and Michele Amabile Angermiller, "'X Factor' Finalist Beatrice Miller 'Hated' Britney Spears' Song Choice," The Hollywood Reporter, November 15, 2012.
 6. 6,0 6,1 "'The X Factor' Results: Arin Ray And Beatrice Miller Sent Home In Double Elimination," Huffington Post, November 23, 2012.
 7. 'X Factor' Alum Beatrice Miller Inks Record Deal“. The Hollywood Reporter. November 4, 2013. Посетено на April 30, 2014.
 8. „Bea Miller profile“. Hollywood Records. Архивирано од изворникот на 2015-09-05. Посетено на April 30, 2014.
 9. „Bea Miller Kicks Off a Month of Surprises with "Rich Kids" Teaser“. Fanlala.com. Архивирано од изворникот на May 9, 2014. Посетено на April 30, 2014.
 10. „Instagram“. Instagram. Архивирано од изворникот на December 23, 2021. Посетено на April 30, 2014.
 11. „Twitter/BeaMiller: my EP comes out on iTunes April 22nd“. Twitter.com. April 12, 2014. Посетено на April 30, 2014.
 12. „Bea Miller – Tijdlijnfoto's“. Facebook. Посетено на April 30, 2014.
 13. Mike Wass (September 17, 2014). „Disney Divas Unite! Bea Miller Is Joining Demi Lovato On Tour“. Idolator. Посетено на August 27, 2016.
 14. „Radio Disney Music Awards 2015 – Winners | Disney Music“. Music.disney.com. Посетено на August 27, 2016.
 15. „Fifth Harmony Announce Summer 'Reflection' Tour: Get All The Details!“. MTV. April 25, 2015. Посетено на August 27, 2016.
 16. Jessie Katz (April 20, 2016). „Bea Miller Nabs Opening Slot on Selena Gomez Revival Tour“. Billboard. Посетено на August 27, 2016.
 17. „bea on Twitter: "THE BEST PART OF TOURING IS SEEING UR CUTE FACES THEY MAKE ME SO HAPPY COME DRINK TEA W ME BEFORE SHOWS #teawithbea". Twitter. April 20, 2016. Посетено на August 27, 2016.
 18. „bea on Twitter: "YES GIRL IS BEING RELEASED ONE WEEK FROM TODAY ON MAY 20th I'M ECSTATIC FOR YOU TO OFFICIALLY HEAR IT #YESGIRL ". Twitter. May 13, 2016. Посетено на August 27, 2016.
 19. „Chapter Two: Red – Single by Bea Miller on Apple Music“. iTunes, Apple Music. June 2, 2017. Архивирано од изворникот на October 3, 2022. Посетено на June 18, 2017.
 20. „Bea Miller Shines on Newly Released 'Song Like You,' Breaks Down 'Chapter One: Blue' Collection“. Billboard. February 24, 2017. Архивирано од изворникот на February 25, 2017. Посетено на February 25, 2017.
 21. 21,0 21,1 21,2 Keaton Bell (February 23, 2018). „Bea Miller's Talks Her Sophomore Album "Aurora," Gun Control, and Slut Shaming“. Teen Vogue. Архивирано од изворникот на February 27, 2018. Посетено на February 26, 2018.
 22. Sydney Gore (February 12, 2018). „Bea Miller Performs Her Self-Love Anthem "S.L.U.T." On TRL“. TRL, MTV. Архивирано од изворникот на February 15, 2018. Посетено на March 2, 2018.
 23. Gracie, Bianca. „NOTD & Bea Miller's Moody 'I Wanna Know' Collaboration Is All About Summer Blues: Premiere“. Fuse. Архивирано од изворникот на March 21, 2019. Посетено на June 18, 2018.
 24. „See Bea Miller perform new single 'I Wanna Know' live on many radio stations and TODAY“. Today.com. Архивирано од изворникот на July 17, 2018. Посетено на July 17, 2018.
 25. Scarpino, Gina (February 22, 2019). „Bea Miller announces Nice To Meet U tour“. Beyond The Stage Magazine (англиски). Архивирано од изворникот на November 14, 2021. Посетено на April 8, 2021.
 26. „Bea Miller“. umusic.digital. Посетено на June 19, 2019.[мртва врска]
 27. „Never Gonna Like You – Single by Bea Miller & Snakehips“. Apple Music. September 20, 2019. Архивирано од изворникот на September 19, 2020. Посетено на September 20, 2019.
 28. „That Bitch – Single by Bea Miller“. Apple Music. November 2019. Архивирано од изворникот на November 2, 2019. Посетено на November 1, 2019.
 29. Lee, Julia (August 27, 2020). „League of Legends' pop group K/DA does it again with new single, 'The Baddest'. Polygon (англиски). Архивирано од изворникот на November 15, 2021. Посетено на November 26, 2021.
 30. Ridley, Jacob (November 6, 2020). „K/DA's new EP slaps and should be the soundtrack to your weekend“. PC Gamer (англиски). Архивирано од изворникот на November 26, 2021. Посетено на November 26, 2021.
 31. "thursday 9pm pt / midnight et". Twitter (англиски). Архивирано од изворникот на October 7, 2020. Посетено на October 7, 2020.
 32. Esguerra, Tyler (October 26, 2021). „Riot's Arcane soundtrack features Imagine Dragons, Sting, Denzel Curry, Pusha T, Bea Miller, and more“. Dot eSports (англиски). Архивирано од изворникот на November 26, 2021. Посетено на November 26, 2021.
 33. Bodegon, Kara (October 28, 2021). „Riot Games reveal 'Arcane' OST artists and tracklist – Imagine Dragons, MIYAVI, Sting, Bea Miller, and more“. Bandwagon (англиски). Архивирано од изворникот на November 26, 2021. Посетено на November 26, 2021.
 34. Webster, Andrew (November 6, 2021). „Riot swapped a live show for a massive music video at Worlds 2021“. The Verge (англиски). Архивирано од изворникот на November 18, 2021. Посетено на November 26, 2021.
 35. „Eliminated X Factor Finalist Beatrice Miller: I Would Be Depressed Without My Sisters – Exclusive | Wetpaint, Inc“. Wetpaint, Inc. (англиски). November 27, 2012. Архивирано од изворникот на March 22, 2017. Посетено на March 22, 2017.
 36. Wass, Mike (July 14, 2015). „Bea Miller Talks Debut LP 'Not An Apology,' Gay Marriage & Her First Love Song: Idolator Interview – Idolator“. Music News, Reviews, and Gossip on Idolator.com. Посетено на November 8, 2016.
 37. Kelley, Caitlin (October 10, 2017).
 38. Christina Garibaldi (October 23, 2015). „Jacob Whitesides Has Girlfriend Bea Miller To Thank For Inspiring His New EP“. mtv.com. Архивирано од изворникот на October 22, 2020. Посетено на January 5, 2016.
 39. Alexandra Daluisio (May 27, 2016). „Why the World is Convinced One of These Adorable Celebrity Couples Broke Up“. teen.com. Архивирано од изворникот на February 25, 2017. Посетено на February 25, 2017.
 40. "Here's Why Bea Miller Wrote S.L.U.T.“. Архивирано од изворникот на 2018-03-07. Посетено на 2022-10-06.
 41. 41,0 41,1 Празен навод (help)
 42. „Bea Miller: Chart History – Top Current Albums“. Billboard. Архивирано од изворникот October 3, 2022. Посетено на November 8, 2019.
 43. Bianca Gracie (April 27, 2017). „Bea Miller On 'Chapter One: Blue' EP, Importance of Vulnerability & Feminism: Interview“. Fuse. Архивирано од изворникот на May 1, 2017. Посетено на May 8, 2017.
 44. „quarantine – EP by Bea Miller on Apple Music“. Apple Music. September 4, 2020. Архивирано од изворникот на September 15, 2020. Посетено на September 11, 2020.
 45. „sad boy hour – EP by Bea Miller on Apple Music“. Apple Music. September 18, 2020. Архивирано од изворникот на October 3, 2022. Посетено на September 20, 2020.
 46. „lust – EP by Bea Miller on Apple Music“. Apple Music. September 25, 2020. Архивирано од изворникот на January 1, 2021. Посетено на September 25, 2020.
 47. elated! (англиски), October 23, 2020, Архивирано од изворникот на October 27, 2020, Посетено на October 24, 2020


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.