Fifth Harmony

Од Википедија — слободната енциклопедија
Fifth Harmony
Fifth Harmony во 2017.
Животописни податоци
ПотеклоМајами, Флорида, САД.[1]
Жанрови
Период на активност2012–денес
Издавачи
Мреж. местоfifthharmony.com
Членови
Поранешни членови

Фифт Хармони или Fifth Harmony е американска женска музичка група. Основана е во 2012,во Мајами.Членови се Али Брук, Нормани Кордеј, Дајна Џејн, Лорен Хауреги и до неодамна Камила Кабејо која престана да биде членка на 18 декември 2016.[2][3] Групата потпишала заеднички догово со издавачката куќа Симона Кауела, Сајко и издавачката куќа Ел-Еј Рида ,Епик рекордс, по тоа што членките се собрале и завршиле како третопласирани во втората сезона на американското телевизиско натпреварување во пеење Икс фактор (2012).

Финф хармони преку друштвените мрежи стекнаа слава, а дебитански Better Together и нивните три студиски албуми- Reflection, 7/27 и Fifth Harmony се најдоа меѓу топ десет на списокот на Билбод 200 во САД.[4] По настапот во Икс фактор,издале свој деби сингл Miss Movin' On. Нивниот музички видео спот им ја донел наградата на МТВ за најдобар нов изведувач.[5] Групат објавила деби студиски албум Reflection во 2015 година, за кого добиле златен сертификат во својата земја. Албумот ги влкучува сингловите Boss, Sledgehammer и Worth It. Нивниот Јутјуб хит добил трострука платинаста сертификација во Соединетите Држави и влегол во топ 10 песни во 13 земји.

Меѓу останатите признанија кои ги добиле се музичките награди: iHeartRadio, три МТВ Јуропи, четири МТВ видео награди, Американска музичка награда, Билбордова награда Жени во музиката, како и шест наград Избор на тинејџерите. До декември 2016, Фифт хармони во САД продале вкупно 456.000 албуми и седум милиони дигиталнии песни, т.е. зарботиле 1,6 милијарди на он-деманд стримовите (според Нилсен саундскен).[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bio: Fifth Harmony“. Fifth Harmony Official. Архивирано од изворникот на 2016-01-03. Посетено на January 14, 2015.
  2. Warner, Sam. „Fifth Harmony will continue as a four-piece as Camila Cabello quits the band“. Digital Spy. Посетено на June 15, 2017.
  3. Kennedy, Gerrick D. „And then there were four: Camila Cabello departs Fifth Harmony“. Los Angeles Times. Посетено на June 15, 2017.
  4. Trust, Gary (April 4, 2016). „Work' Week: Rihanna Tops Hot 100 for Seventh Week, Fifth Harmony Earns First Top 10 Hit“. www.billboard.com. Billboard. Посетено на April 4, 2016.
  5. „See Fifth Harmony Melt Down Onstage After VMA Win“. MTV. August 24, 2014.
  6. Anderson, Trevor (December 19, 2016). „Fifth Harmony's Billboard Chart Highlights: The First Chapter“. Billboard. Посетено на December 20, 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]