League of Legends

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лига на легенди
League of Legends 2019 vector.svg
Изработувач(и) Riot Games
Издавач(и) Riot Games
Режисер(и) Том Кадвел
Продуцент(и) Стивен Сноу
Тревис Џорџ
Дизајнер(и) Кристина Норман
Роб Гарет
Стив Фик
Уметник(ци) Едмундо Санчез
Трој Адам
Пол Квон
Писател(и) Џорџ Крстиќ
Композитор(и) Кристијан Линк
Подлоги Microsoft Windows, OS X
Жанр(ови) Multiplayer online battle arena
Режим(и) Multiplayer

League of Legends, позната и како LoL (македонски: Лига на легенди) — мултиплеер онлајн битка на арена видеоигра развиена и објавени од Немири игри за Microsoft Windows и OS X. Играта следи премиум модел и е поддржан од страна microtransactions, и е инспириран од Warcraft III: Замрзнати Престол мо, Одбрана на Древните.[1]

Во Лигата на легенди, играчите ја преземаат улогата на некоја невидена "Придонесувач" кој го контролира "шампионот" со уникатни способности и битка против голем тим на други играчи или компјутер-контролирани шампионите. Целта е обично да се уништи ''нексусот" на спротивниот тим,структура која лежи во срцето на основа заштитена со одбранбени структури. Секој Лигата на легенди натпревар е дискретен, со сите шампионите со почеток исклучување прилично слаби, но зголемување во сила со акумулира предмети и искуство во текот на играта.[2]

Лигата на кегенди е генерално добро примени во порака, и расте во популарноста. Од јули 2012 година, Лигата на легенди беше најслушаните PC игра во Северна Америка и Европа во однос на бројот на часови игра.[3] од јануари 2014 година, во текот на 67 милиони луѓе одигра Лигата на легенди месечно, 27 милиони евра по ден, над 7.5 милиони истовремено шпиц часа.[4] Во септември 2016 година компанијата проценува дека има над 100 милиони активни играчи секој месец.[5][6]

Играње[уреди | уреди извор]

Лигата на Легенди е 3D, трето лице мултиплеер онлајн битка на арена игра.[7] играта се состои од 3 тековни работи начини на игра: Придонесувач е Рифт, Извртени Трилајн и Завива Бездна.[8] На играта на почетокот имала 4 начини на игра, но сепак, игра на владата одигра На Кристал Лузна е оттогаш отстранета.[9] Играчите се натпреваруваат во натпревари, обично траат 20-60 минути. Во секоја игра на владата тимови работат заедно за да се постигне терминален цел и да се постигне победа состојба, или да се уништи централна цел (наречена Нексус) контролирани од страна на непријателниот тим, или да го фати и задржете повеќето стратешките точки за најдолгиот период на време. Секоја игра на владата вклучува голем број на помали средно цели кои даваат играчи и тимови предности во остварувањето на севкупната победа.

Мапите во игра[уреди | уреди извор]

Лигата на Легенди се состои од три главни мапи, или "Полиња на Правдата". Секоја од нив има различни терени, цели и победа услови, како и различни придонесувачки магии и предмети. Четврта мапата, Кристално Лузна, беше прекината.

Придонесувач е Рифт и е најпопуларната мапата во Лигата на Легенди.[8] На оваа мапа, две екипи од по пет играчи се натпреваруваат да се уништи непријателот, градење наречен Nexus, кој е чувано од страна на непријателот тим и голем број на одбранбени структури.[10] Еден Нексус се наоѓа во секоја непријателот база на спротивната страна од мапата, во долниот лев и горниот десен агол. Овие структури постојано создаваат слаби не-играч ликови кои се познати како миниони, кои напаѓаат кон базата на непријателот, заедно три ленти: врвна, средна и долна лента. Играчите се натпреваруваат за да се унапредат овие бранови на миниони во базата на непријателот, што им овозможува да се уништи структурите на непријателот и на крајот да се победи натпреварот. Меѓу ленти се неутрални делови на мапата познати како Џунгла, направени во четири полиња. Реката се дели на мапата помеѓу двата тима, но не всушност ро попречува движењето; сите шампиони може да одат преку тоа како на суво.

Развој[уреди | уреди извор]

Инвенторот на играта Риот игри беше коснована од страна на Брендон "Рајз" Бек и Марк "Трајндамере" Мерил, кои беа цимери додека тие присуствуваа на Универзитетот на Јужна Калифорнија. Тие соработува со Стив "Гуинзо"Фрик, претходниот дизајнер на популарната Warcraft III: Замрзнат престол обичната мапата за Одбрана на Древните, и Стив "Пендрагон" Мескон, администратор на поранешната официјална поддршка база на мапата, да се развие Лигата на Легенди.[11] со Користење на оригиналната дотА создадена од страна Еул (оригинал Одбрана на Древните мапата за Warcraft III: Владеење на Хаос) како основа, Гинсо направи DotA Allstars со вметнување на својот микс на содржини, значително проширување на бројот на херои, додаде рецепти и предмети, и да се воведе различни промени на играта. Гинсо потоа помина верзија 6 на мапата на новиот програмер, Icefrog.[се бара извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Nguyen, Thierry (September 1, 2009). „Clash of The DOTAs“. 1UP.com. Архивирано од изворникот на 2012-01-24. Посетено на October 21, 2009. Укажано повеќе од еден |author= и |last= (help)
 2. „New Player Guide“. Riot Games. Посетено на July 21, 2014.
 3. Gaudiosi, John (July 11, 2012). „Riot Games' League Of Legends Officially Becomes Most Played PC Game In The World“. Forbes. Посетено на March 18, 2013. Укажано повеќе од еден |author= и |last= (help)
 4. Sheer, Ian (January 27, 2014). „Player Tally for 'League of Legends' Surges“. Wsj.com. Посетено на January 31, 2014. Укажано повеќе од еден |author= и |last= (help)
 5. http://www.riftherald.com/2016/9/13/12865314/monthly-lol-players-2016-active-worldwide
 6. http://www.forbes.com/sites/insertcoin/2016/09/13/riot-games-reveals-league-of-legends-has-100-million-monthly-players/#14cd760910b1
 7. „New Player Guide“. leagueoflegends.com.
 8. 8,0 8,1 „Game Modes“. leagueoflegends.com.
 9. „Retiring Dominion | League of Legends“.
 10. „Summoner's Rift“. leagueoflegends.com.
 11. „Riot Games Insider Team“. Riot Games. Архивирано од изворникот на 2013-01-11. Посетено на July 19, 2007.