Апенински Алпи (римска провинција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Апенинските Алпи обележани со црвено.

Апенински Алпи (латински: Alpes Poeninae, исто така позната како и Alpes Graiae) била римска провинција, една од трите такви покраини во западните Алпи, помеѓу денешните Италија и Франција.

Покраината се протегала во границите на денешните региони Валета д'Аоста (Италија) и кантонот Валета (Швајцарија). Најсилно локално племе во покраината биле Саласите. Територијата им била завземена од императорот Октавијан Август во 15 год. п.н.е. Главен град на покраината бил Аоста (Augusta Praetoria Salassorum).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Ливи Ab Urbe Condita, 20.