Прејди на содржината

Аеродром Штралзунд Барт

Координати: 54°20′17.43″N 12°43′36.38″E / 54.3381750° СГШ; 12.7267722° ИГД / 54.3381750; 12.7267722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аеродром Штралзунд Барт

Flughafen Stralsund Barth
  • IATA: BBH
  • ICAO: EDBH
    Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Германија Мекленбург-Западна Померанија" does not existМестоположба на аеродромот во
    Мекленбург-Западна Померанија
Општо
Аеродромски видјавен
МестоположбаШтралзунд
Координати54°20′17.43″N 12°43′36.38″E / 54.3381750° СГШ; 12.7267722° ИГД / 54.3381750; 12.7267722
Мрежно местоostseeflughafen-stralsund-barth.de
Писта
Правец Должина Површина
ст м
09/27 3.937 1,200 асфалт
09/27 4.757 1,450 асфалт
Матична страница: Факти и бројки (на германски)


Аеродром Штралзунд Барт (понекогаш Аеродром Балтичко Море, германски: Ostseeflughafen, Flughafen Stralsund Barth) (IATA: BBHICAO: EDBH) — регионален аеродром, кој го опслужува градот Штралзунд, Германија.

По големата модернизација, аеродром бил повторно отворен на 25 мај 2012. Биле изградени нова кула и терминал, пистата била продолжена до 1.450 метри. Со новиот концепт се тежнее да се постави аеродромот како главна точка за индустријата на ветерници во Балтичкото Море.

Покрај тоа, аеродромската компанија цели да ги привлече туристите да слетуваат тука. Многу туристи претпочитаат да пристагнат со чартер или приватен авион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]