Октоберфест

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Аеро поглед на шаторите

Октоберфест (германски: Oktoberfest) е шеснаесетдневен фестивал којшто се одржува секоја година во Минхен , Германија почнувајќи од крајот на септември до почеток на октомври . Тоа е еден од најпознатите настани во Германија и најголем светски саем , со околу шест милиони луѓе што го очекуваат секоја година , и е привлечен настан со важни делови од Баварската култура .И други градови од светот ги одржуваат Октоберфестовските прослави , по примерот на Минхенскиот настан .

Минхенскиот Октоберфест , традиционално се одржува шеснаесет дена вклучувајќи ја и првата недела од октомври .Во 1994год. како резултат на Германското обединување распоредот беше изменет така што ако првата недела од октомври е 1ви или 2ри , тогаш фестивалот ке продолжи до 3ти ( Германскиот ден на обединување) . Така што , сега ако првата недела од октомври е на 1ви фестивалот трае 17 дена , а ако е на 2ри октомври трае 18 дена . Фестивалот се одржува во областа неречена ’’Theresienwiese’’, најчесто нарекувана ’’d’Wiesn’’ .

Посетителите исто така јадат огромни количини на храна , најчесто традиционална храна како ’’Hendl’’ ( пилешко ) , ’’Schweinsbraten’’( печено свинско ) ,’’Haxn’’ ( свинска коленица ) , ’’Würstel’’ ( колбаси ) заедно со ’’Brezel’’ ( переци ), ’’Knödeln’’( компири или лебни кнедли ) , ’’Käsespätzle ’’ ( сирењаци ) , ’’Reiberdatschi’’( компир – палачинки ) , ’’Sauerkraut’’или ’’Blaukraut’’( црвена зелка ) со некои Баварски специјалитети како ’’Obatzda’’( масно вариво зачинето со сирење и путер ) и ’’Weisswurst’’ ( бел колбас ) .Историја[уреди]

Првобитниот „Октоберфест “ се одржал на 18 ти октомври 1810 год во Минхен : Како прослава за својата венчавка крунисаниот Принц Лудвиг ( подоцна Крал Лудивг) и Принцезата Тереза организирале прекрасна трка со коњи ( свадбата се оджала на 12ти октомври  ; а трката со коњи на 17ти октомври, оттаму се земени две различни дати за почетокот на Октоберфест . )

Првите сто години[уреди]

Во 1812 год. Октоберфест бил откажан поради вмешаноста на Баварија во Наполеонската војна . Во 1816 год . се појавиле карневалские штандови . Главните награди биле сребро , порцелан и накит . Во 1819 год . граѓаните основачи од Минхен преземале одговорност за фестивалскиот менаџмент . Било договорено Октоберфест да се одржува секоја година без исклучок . Подоцна , тоа било одложено и датата ја вратиле наназад , бидејќи времето во Баварија тогаш е убаво . Високите температури во првата недела на Октоберфест се околу 19С , што дополнително ја поттикнува жедта на посетителите . Како и да е , денеска последната недела на Октоберфест сѐ уште е во октомври .

Во 1835год за прв пат се одржала парада во чест на свадбата на Кралот Лудвиг и Тереза од Баварија . Од 1850 год , ова станало годишен настан и составен дел од Октоберфест . 8.000 луѓе – најчесто од Баварија – во традиционални костими пешачат од Максимилијанската Улица, низ центарот на Минхен , до Октоберфест .

Од 1850 год , се забележува Баварската статуа на Октоберфест . Лео Ван Кленз прво во класичен стил го нацртал овој свет Баварски заштитник , а потоа Лудвиг Мајкл Швантлер го германизирал овој цртеж за подоцна Јохан Баптист Стигмаер и Фердинанд вон Милер да го конструираат .

Во 1853год Баварската ’’Ruhmeshalle’’ била завршена . Во 1854 год , 3.000 жители на Минхен подлегнале под епидемијата колера , поради што Октоберфест бил откажан . Исто и во 1866 год немало Октоберфест , поради вмешаноста на Бавариа во Австро-Прускаката војна . .Во 1870 год , пак , причината за откажувањето на фестивалот била Франко-Пруската војна . Во 1873 година уште еднаш бил откажан поради епидемијата колера . Во 1880 год повеЌе од 400 шатори и штандови биле осветлени со електрични светилки . Во 1881 год се отвориле штандови за продавање колбаси . Во 1892 год за прв пат било послужено пиво во стаклена кригла .

На крајот на 19ти век , настапила реорганизација . До тогаш имало игри со куглање , големи подиуми за играње , и дрвја за искачување до штандовите со пиво . Недостигало простор за гостите и музичарите . Штандовите станале пивски хали .

Овој настан ги истакнува прекрасно украсените коњски тимови на баварите и бендовите кои што настапуваат во фестивалските шатори . Овој настан секогаш се случува првата сабота од Октоберфест и ја симболизира официјалната увертира на Октоберфестовската прослава .

Во 1910 год . Октоберфест го прослави својот 100ти роденден . Биле наточени 120.000 литри пиво . Во 1913 год бил направен ’’Braurosl’’ , што е најголемиот пивски шатор на сите времиња , со простор за околу 12.000 гости .

Години на војна[уреди]

Од 1914 до 1918 год , Првата Светска војна ја оневозможи прославата на Октоберфест . Во 1919 и 1920 год , две години после војната , Минхен прославувал само „Есенска прослава “ . Во 1923 и 1924 Октоберфест не бил одржан поради инфлација .

Во 1933 , Баварското сино – бело знаме беше заменето со стандардното свастика знаме . Од 1939 до 1945 год , за време на Втората Светска војна Октоберфест не се одржувал . Од 1946 до 1948год , после војната , Минхен повторно ја прославуваше само „ Есенската прослава “ . Продажбата на сопствено Октоберфестовско пиво не била дозволена , гостите морало да се задоволат со пиво што содржи под 2 % алкохол.

Од почетокот , Октоберфест бил откажан 24 пати за време на војни , болести , и други итности .


Современ фестивал[уреди]

ОД 1950 год имало традиционално отварање на фестивалот : Октоберфест се отвара со дванаесет истрели од пушка и точење пиво од првото буренце во 12:00h од страна на Мајорот на Минхен со поздравот : O’zapft is  ! Првиот Мајор Што наточил од буренцето е Томас Вимер .

Во 1960 год Октоберфест се претвори во масовен светски – познат фестивал . Коњските трки завршиле во 1960 година.

Секоја година има проблеми со млади луѓе кои што ја преценуваат својата способност за справување со количевство на алкохол .

Во 2005год бил развиен концептот за “ мирен Октоберфест “ за да се одржи Октоберфестот , посебно пивските шатори ,за постарите луѓе и фамилиите . До 6:00h , попладне , во шаторите се свири само тивка музика , на пример традиционална . Само после тоа може да се свири шлагерска и поп музика , што во првите неколку години предизвикувала насилство . Музиката што се пушта попладне е ограничена на 85 децибили . Со ваквите мерки организаторите се надеваат дека ќе го контролираат прекумерниот журкаџиски менталитет и дека Ќе ја зачуваат традиционалната пивска атмосвера .

Од 2008 год новиот Баварски закон за забрането пушење на јавни места се воведе и на Октоберфест .Тоа значи комплетна забрана за пушење во склоп на шаторите . Како и да е , по малата загуба на локалните избори во 2008 , владеачката партија сакаше да направи исклучок за пивските шатори и малите јавни места . Во 2008 год , организаторите направија исклучок И пушењето беше дозволено во шаторите иако продажбата на цигари не беше . Ова може да не функционира на Октоберфест во 2009 година .

Инцидентот со бомбата во 1980 година[уреди]

На 26ти септември 1980 год во 22:19h , на главниот влез беше наместена бомба во канта за ѓубре . Бомбата се состоеше од празен апарат за гаснење пожар исполнет со 1.39 килограми ТНТ И малтер . Тринаесет луѓе загинаа , а повеЌе од 200 беа повредени , од кои што 60 посериозно . Ова беше најсмртоносниот терористички напад во историјата на Германија , после Минхенскиот масакр . Официјалното испитување откри дека Гундолф Колер , екстремист од десното крило , социјално прогонет , кој не стигнал на време да избега и загинал во експлозијата е единствениот извршител . Како и да е, ова е дискутирано само од неколку групи .

Факти и дати[уреди]

Големина[уреди]

Октоберфест е познат како најголемиот саем во светот . Во 1999год имаше шест ипол милиони посетители . 72% од посетителите се од Бавариа . 15% од посетителите доаѓаат од странски земји , како соседните европски земји и др неевропски земји како САД , Индија , Јапонија , Бразил и Австралија . Покрај Октоберфест , има други јавни фестивали Што се одржуваат во мај /април на истата локација : Пролетниот Минхенски фестивал и Зимскиот Толвуд во декември со 650.000 посетители.

Дати[уреди]

Година Дата Посебна карактеристика

2000 16ти септ – 3ти октом. 18 дена

2001 22ри септ – 7ми октом.

2002 21ри септ – 6ти октом.

2003 20ти септ – 5ти октом.

2004 18ти септ – 3ти октом.

2005 17ти септ – 3ти октом. 17 дена

2006 16ти септ – 3ти октом . 18 дена

2007 22ри септ – 7ми октом.

2008 20ти септ – 5ти октом. 175ти Октоберфест

2009 19ти септ – 4ти октом.

2010 18ти септ – 3ти октом.

2011 17ти септ – 3ти октом . 17 дена

2012 22ри септ – 2ри октом.

2013 21ви септ – 6ти октом.

2014 20ти септ – 5ти октом.

2015 19ти септ – 4ти октом .


Цифри за Октоберфест (2007)[уреди]

 • Површина : 103.79 акри ( 0,42 км² )
 • Посетители : 6.2 милиони
 • Пиво : 6.940.600 литри (126.900 литри безалкохолно)
 • Вино : 70.624 литри
 • Пенливо вино : 32.047 литри
 • Кафе , чај : 222, 725 литри
 • Вода , лимонада : 909.765 ½ литри
 • Пилешко : 521.872
 • Свински колбаси : 142.253 парчиња
 • Риба : 38.650 кг
 • Свинска плешка : 58.446
 • Волови : 104
 • Електрична потрошувачка : 2.8 милиони kg ( 14 % од тоа што му треба дневно на Минхен или онолку колку што би му требало на четиричлено семејство за 52 години И 4 месеци )
 • Потрошен гас : околу 205.000 м²
 • Потрошена вода : околу 90.000 м² ( 27% од дневната потреба на Минхен )
 • Тоалети : околу 980 , повеЌе од 878 јавни , И 17 за инвалиди
 • Телефони : 83 , исто така И со меѓународни картички
 • Изгубена сопственост : околу 4000 работи , меѓу кои 260 пара очила , 200 мобилни телефони , венчални прстени , дури и вилици .


Отпадоци и тоалети[уреди]

После Октоберфест , годишно има околу 1.000 тони отпадоци . Секое утро планини од отпад се исфрлаат , и патот се чисти и мие со вода . Чистењето е платено половина од градот Минхен , а половина од спонзорите .

По 2004 год , редовите за во тоалет толку се зголемија што полицијата мораше да ги регулира влезовите . За да се одвива сообркајот нормално до јавните тоалети , ако на некој му се оди само во мала нужда , човек одговорен за тоа го насочува кон тоалетите за мала нужда . Во 2005 год , бројката на тоалети порасна за 20 % . Сега , се достапни приближно 1.800 тоалети .

Многу посетители на Октоберфест ги посетуваат кабините за да се послужат со телефон . Поради тоа , во 2005 год беше планирано да се намести Фарадеев кафез околу тоалетите за да се спречи телефонирањето со мобилни телефони . Како и да е такви градби не се дозволени во Германија , И наместо тоа беа поставени предупредувачки знаци пред тоалетите , корисниците на тоалет да не ги користат мобилните телефони во кабините .

И покрај достапноста на тоалетите , неретко може да се забележат опијанети гости како уринираат на падините И под дрвјата .

Шатори[уреди]

Моментално , на Октоберфест има четиринаесет главни шатори . Шаторите сами по себе се непостојани градби кои што се изградени само за време на фестивалот .

 • Hippodrom – Еден од најмалите шатори , тоа е првиот шатор што посетителите можат да го видат на фестивалот . Се служи нормално Wiesn пиво , има Sekt ( пенливо вино ) бар , и Маß .Сметан е за еден од најмодерните шатори .Традиционално , во вечерните часови , Октоберфестовскиот бенд Mûncher Zwietracht ги свири Октоберфестовските класици .
 • Armbrustschûtzenzelt – Преведено како “ Стрелачки Шатор “ натпревар што е дел од Октоберфест од 1895 год .
 • Hovbrãu-Festzelt – копија на познатата Hovbrãuhaus , , овој Шатор е особено познат кај Американците , Австралијците , И кај Новозеланѓаните .
 • Hacker-Festzelt – еден од најголемите шатори во Wiesn , има рок бенд што свири од 17:30 секоја вечер . Овој шатор е познат и како „ Himmel der Bayem “ ( Баварски рај ).
 • Schottenhamel – Се смета за најважен шатор на Октоберфест , главно поради тоа што И од тука почнува . На првата сабота од настанот , не е дозволено да се послужи пиво сè додека мајорот ( Кристија Уде ) во 12:00 не го наточи првото буренце . Дури тогаш , другите шатори можат да почнат со служење пиво . Овој шатор е многу популарен меѓу младите луѓе .
 • Wizerer Fãhndl - овој шатор е забележлив со неговата висока кула , со Маß пиво на врвот .
 • Schûtzen – Festhalle – Ова е средно голем шатор . Сместен под Баварската статуа , моменталниот

шатор е изграден во 2004 год .

 • Kãfers Wiesen Schãnke – е најмалиот шатор на Октоберфест , често посетуван од познатите , и е попзнат по особено добрата храна . Спротивно на другите шатори (што мораат да затворат во 23:00h) , тој е отворен до 00:30 h , но може да биде многу тешко да се влезе .
 • Weinzelt– Овој шатор нуди повеЌе од 15 видови на вино плус Маß пиво .
 • Lõwenbrãu –Festhalle – Над влезот има лавче од 4.50 метри кое повремено пие пиво .Ова е засенето од уште една кула каде што седи уште едно лавче кое пие .
 • Brãurosl – Именувано според Ќерката на сопственикот на пиварница , овој шатор има дувачки оркестар .
 • Augstiner –Festhalle - сметан од многу граѓани како најдобар шатор , благодарение на фактот дека се продава најдобриот локален пијалок , Августинер , во дрвени буренца што се точи индивидуално И е подобро од не’рѓосувачките челични буриња на другите шатори .
 • Ochsenbraterei– Доследно на своето име , овој шатор нуди голема рановидност на говетски јадења .
 • Fischer Vroni – Уштее ден помал шатор . Fischе германското име за риба , И овој шатор во своето мени има голем избор .

Цени на Маß

Една од најзборуваните теми помеѓу граѓаните на Минхен воид кон тоа колку Ќе чини литро пиво на Октобефест .

Официјалната цена е :

 • 2005 : 6.65€ - 7.10€
 • 2006 : 6.95€ - 7.50€
 • 2007 : 7.30€ - 7.90€
 • 2008 : 8.00€- 8.30€


Кригли –сувенири[уреди]

Октоберфестовските пивски кригли се направени од дебело стакло И типично имаат декоративно пивско лого од страна , што ги прави популарни сувенири меѓу посетителите . Иако е строго забрането криглите да се крадат , тие може да се купат по прифатливи цени во шаторите . Купувачите се советувани да ги чуваат признаниците затоа што полицијата може да им ги побара поради украдени кригли , иако се надвор од фестивалската околина . Ако полицијата фати некој со украдена кригла , крадците можат да бидат казнети со над 50 € . Дополнително , постои и основна Октоберфестовска кригла – соувенир што го претставува Октоберстовскиот плакат секоја година . Таа е направена од глина наместо стакло и е со калајски капак .

Надворешни врски[уреди]