Маниса (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Manisa
—  Покраина во Турција  —
Земја Турција
Регион
Површина
 • Total 13.810 км2
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 1.379.484 жит.
Повик. бр. 0236
Рег. табл. 45

Маниса (турски: Manisa) е провинција во југозападна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Маниса . Покраината има 1 260 169 жители (2006) и плоштина од 13 120 кв.км. Разделен е на 16 општини. Исто така во османлискиот период се сметала како отскочна даска за престолот односно кој принц ке упправувал тука имал највеке шанси да стане султан.

Наводи[уреди]