Муш (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Mus
Muş
—  Покраина во Турција  —
Земја Турција
Регион Анадолија
Површина
 • Total 8.196 км2
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 406.886 жит.
Повик. бр. 0436
Рег. табл. 49

Муш (турски: Muş) е провинција во источна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Муш . Покраината има 488 997 жители (2006) и плоштина од 8196 кв.км. Разделен е на 6 општини.

Наводи[уреди]