Болу (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Bolu
—  Покраина во Турција  —
Земја Турција
Регион Црно море
Површина
 • Total 7.410 км2
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 271.208 жит.
Повик. бр. 0374
Рег. табл. 14

Болу (турски: Bolu) е провинција во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Болу. Покраината има 270 417 жители (2006) и плоштина од 7 410 кв.км. Разделен е на 9 општини.

Наводи[уреди]