Нигде (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Нигде
Niğde
—  Покраина во Турција  —
Земја Турција
Регион Анадолија
Површина
 • Total 7.312 км2
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 337.931 жит.
Повик. бр. 0388
Рег. табл. 51

Нигде (турски: Niğde) — покраина во јужна Турција. Административен центар е истоимениот град Нигде. Покраината има 365.812 жители (2006) и површина од 7 312 км². Разделен е на 6 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]