Ескишехир (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Eskisehir
Eskişehir
—  Покраина во Турција  —
Земја Турција
Регион Анадолија
Површина
 • Total 13.652 км2
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 764.584 жит.
Повик. бр. 0222
Рег. табл. 26

Ескишехир (турски: Eskişehir) е провинција во северозападна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Ескишехир. Покраината има 519 602 жители (2006) и плоштина од 13 655 кв.км. Разделен е на 13 општини.

Наводи[уреди]