Сирт (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Siirt
—  Покраина во Турција  —
Земја Турција
Регион анадолија
Површина
 • Total 5.406 км2
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 300.695 жит.
Повик. бр. 0486
Рег. табл. 56

Сирт (турски: Siirt ) е провинција во југоисточна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Сирт. Покраината има 266 159 жители (2006) и плоштина од 5406 кв.км. Разделен е на 7 општини.

Наводи[уреди]