Ајдин (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ајдин
Aydın
—  Покраина во Турција  —
Земја Турција
Регион
Површина
 • Total 8.007 км2
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 989.862 жит.
 • Урбано 150.000 жит.
Повик. бр. 0256
Рег. табл. 09
Портал http://www.aydin-bld.gov.tr/

Ајдин (турски: Aydın) е покраина во југозападна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Ајдин. Покраината има 950.000 жители (2006) и плоштина од 7.922 км². Разделен е на 8 општини.

Наводи[уреди]