Чанаккале (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Чанаккале
Çanakkale ili
—  Покраина во Турција  —
Местоположба на покраината Чанаккале во Турција
Земја Турција
Регион Мраморен
Површина
 • Total 9.737 км2
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 490.397 жит.
Повик. бр. 0286
Рег. табл. 17
Портал canakkale.gov.tr

Чанаккале (турски: Çanakkale) — покраина во во северна Турција. Административен центар е истоимениот град Чанаккале. Поделена е на 12 општини.

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]