Караман (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Karaman
—  Покраина во Турција  —
Земја Турција
Регион Анадолија
Површина
 • Total 9.163 км2
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 232.633 жит.
Повик. бр. 0338
Рег. табл. 70

Караман (турски: Karaman) е провинција во југозападна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Караман . Покраината има 243 210 жители (2006) и плоштина од 9 163 кв.км. Разделен е на 7 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]