Тунџели (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Tunceli
—  Покраина во Турција  —
Земја Турција
Регион Анадолија
Површина
 • Total 7.774 км2
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 76.699 жит.
Повик. бр. 0392
Рег. табл. 62

Тунџели (турски: Tunceli) е провинција во источна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Тунџели . Покраината има 76 401 жители (2006) и плоштина од 7774 кв.км. Разделен е на 8 општини.

Наводи[уреди]