Аксарај (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Аксарај
—  Покраина во Турција  —
Земја Турција
Регион Анадолија
Површина
 • Total 7.626 км2
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 425.612 жит.
Повик. бр. 0382
Рег. табл. 68


Аксарај (турски: Aksaray) е покраина во централна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Аксарај. Покраината има 425 612 жители (2006) и плоштина од 7 626 кв.км. Разделен е на 8 општини.

Галерија[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]