Газиантеп (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Газиантеп
—  Покраина во Турција  —
Земја Турција
Регион Југоисточна Анадолија
Површина
 • Total 6,000 км2
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 1,426,816 жит.
 • Урбано 853,513 жит.
Повик. бр. 0342
Рег. табл. 27

Газиантеп (турски: Gaziantep) е покраина во јужна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Газиантеп. Покраината има 1.426.816 жители (2006) и површина од 6.000 км². Поделена е на 9 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]