Орду (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ordu
—  Покраина во Турција  —
Земја Турција
Регион Црно море
Површина
 • Total 6.001 км2
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 719.183 жит.
Повик. бр. 0452
Рег. табл. 52

Орду (турски: Ordu) е провинција во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Орду. Покраината има 890 781 жители (2006) и плоштина од 6 001 кв.км. Разделен е на 19 општини.

Наводи[уреди]