Кахраманмараш (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Kahramanmaras
Kahramanmaraş
—  Покраина во Турција  —
Земја Турција
Регион
Површина
 • Total 14.327 км2
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 1.044.816 жит.
Повик. бр. 0344
Рег. табл. 46

Кахраманмараш (турски: Kahramanmaraş) е провинција во централна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Кахраманмараш. Покраината има 1 034 727 жители (2006) и плоштина од 14 327 кв.км. Разделен е на 10 општини.

Наводи[уреди]