Кршехир (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Kirsehir
Kırşehir
—  Покраина во Турција  —
Земја Турција
Регион Central Anatolia
Површина
 • Total 6.570 км2
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 221.876 жит.
Повик. бр. 0386
Рег. табл. 40

Киршехир (турски: Kırşehir) е провинција во централна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Киршехир . Покраината има 238 807 жители (2006) и плоштина од 6570 кв.км. Разделен е на 7 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]