Ѓумушхане (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ѓумушхане
Gümüşhane
—  Покраина во Турција  —
Земја Турција
Регион Црно Море
Површина
 • Total 6.575 км2
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 129.618 жит.
Повик. бр. 0406
Рег. табл. 29

Ѓумушхане (турски: Gümüşhane) е покраина во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Ѓумушхане. Покраината има 191.474 жители (2006) и површина од 6.575 км². Разделена е на 6 општини.

Наводи[уреди]