Карабук (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Karabuk
Karabük
—  Покраина во Турција  —
Земја Турција
Регион Црно море
Површина
 • Total 2.420 км2
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 227.610 жит.
Повик. бр. 0370
Рег. табл. 78
Портал http://www.karabuk.gov.tr

Карабук (турски: Karabük) е провинција во Северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Карабук. Покраината има 200 508 жители (2006) и плоштина од 2420 кв.км. Разделен е на 14 општини.

Наводи[уреди]