Мардин (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Mardin
—  Покраина во Турција  —
Земја Турција
Регион Анадолија
Површина
 • Total 8.891 км2
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 744.606 жит.
Повик. бр. 0482
Рег. табл. 47

Мардин (турски: Mardin) е провинција во југоисточна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Мардин. Покраината има 779 850 жители (2006) и плоштина од 8891 кв.км. Разделен е на 10 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]