Прејди на содржината

Doom II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Doom II

Изработувач(и) id Software
Издавач(и) GT Interactive
Серијал Doom
Погон Doom engine
Подлоги
Датум на издавање 1994
Жанр(ови) пукачка игра од прво лице
Режим(и) едноиграчки, повеќеиграчки

Doom II, позната и како Doom II: Hell on Earthпукачка игра од прво лице развиена од id Software. Првично била објавена во 1994 г. за лични сметачи со MS-DOS. Таа е продолжение на играта Doom, која била објавена една година порано. За разлика од Doom од 1993 г., која била бесплатна за играње по пошта, Doom II се продавала во продавници.

Играчки процес[уреди | уреди извор]

Doom II е пукачка игра од прво лице. Играта нема забележителни разлики од Doom од 1993 г. Играта користи псевдотримерна графика со спрајтови на непријатели и предмети. Суштината на играта сепак била да се најде начин да се пресели од едно ниво на друго, уништувајќи чудовишта по патот. Мала иновација во полето на играчкиот процес може да се смета дека наместо три мали епизоди што можат да се играат по кој било редослед, играта содржи една голема епизода со периодични текстуални сижетни вметнувања. Ова значи дека играчот не ги губи избраните оружја, муниција и оклоп кога започнува нова епизода.

Како што играта напредува, играчот наидува на различни видови противници со различни здравствени залихи и видови напади. Речиси секој вид непријател има неколку видови напади, чија употреба зависи од различни чинители за време на битката. Покрај обичните непријатели, игрите содржат босови — противници со голема залиха на здравје и многу помоќни видови напади. За разлика од повеќето игри, каде што секој бос обично се појавува само еднаш во целата игра, босовите во Doom II можат да се појавуваат повеќепати во текот на играта.

За да ги уништи противниците, играчот има пристап до арсенал на оружја, кој е претставен со измислени огнени и енергетски оружја, моторна пила и блиска борба. Играчот може да ги носи сите видови оружја истовремено и да ги користи во секое време. Патроните за оружја можат да се добијат од убиени непријатели или да се подигнат од соодветни места во нивоата.[1] Играчот исто така може да избере бонуси за здравје и оклоп. Во нивоата понекогаш можете да најдете други бонуси: на пример, привремена неповредливост или невидливост. Овие бонуси обично се наоѓаат во тајни делови од нивоата или се добро заштитени од непријателот.

Приказна[уреди | уреди извор]

Дејството на играта започнува веднаш по настаните на Doom. Играчот повторно го управува безимениот морнарички пешадинец од играта, кој се справува со силите на адот на Фобос, Дејмос и Марс во изворната игра. Откако е на неговата родна Земја, тој открива дека и таа станала жртва на упад на чудовишта.

Во текот на 30 нивоа (не сметајќи ги двете тајни нивоа), морнаричкиот пешадинец повторно се соочува со толпи од адски суштества. Во одреден миг, тој дознава дека неколкуте преживеани Земјани се во космодромот. Со негова помош тие бегаат на превозен брод. Морнаричкиот пешадинец останува единственото живо суштество на планетата и мирно ја чека смртта, задоволен што човечката цивилизација е спасена и може повторно да се роди некаде во длабочините на вселената. Но неколку минути подоцна, тој добива порака од бегалците дека откриле место од каде силите на адот ја нападнале нашата стварност. Морнаричкиот пешадинец стигнува до портата на простирањето, но не гледа начин да ја затвори. Во потрага по решение, тој оди во адот.

На крајот, морнаричкиот пешадинец, откако се бори низ толпата од суштества во адот, го наоѓа домот на огромниот и најмоќниот демон од сите, Иконата на Гревот (Бафомет). Тој ја уништува Иконата на Гревот со удирање на нејзиниот незаштитен мозок со ракети. Нејзината смрт предизвикува пустош во адот и порталот кон Земјата се затвора. Морнаричкиот пешадинец се прашува каде ќе одат злобните луѓе кога ќе умрат сега кога адот е уништен, и размислува дека обновувањето на светот ќе биде позабавно отколку да го спаси додека го започнува своето патување дома.

Одзиви и критика[уреди | уреди извор]

Doom II била многу добро прифатена од критичарите и играчите. Бројот на продадени примероци достигнал два милиони.[2] Тоа било трговски најуспешната игра на id Software до денес, која создала приход од приближно 100 милиони долари. Во 1995 г., Doom II ја освоила наградата Origins за „најдобра фантастична/научнофантастична игра од 1994 г.“

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Fenlon, Wes (2015-06-15). „Doom's best new feature: Hell demon pinatas“. PC Gamer (англиски). Архивирано од изворникот на 2018-11-27. Посетено на 2018-11-26.
  2. „«Doom 2»“ (англиски). «The Video Game Masters Club». Архивирано од изворникот (HTML) на 2012-02-15. Посетено на 2011-08-17. Занемарен непознатиот параметар |deadurl= (help); Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]