Прејди на содржината

Бос (видеоигри)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка со бос од играта Guacamelee!

Бос (англиски: boss) — непријателски лик во видеоигрите, кој е многу потежок да се победи од обичните непријатели; Вообичаено, босовите се поставуваат на крајот од нивоата, каде што борбата против нив го претставува врвот на играчкиот процес, а поразувањето на босот е неопходно за да се заврши едно ниво или задача. Во повеќето случаи, последниот бос е главниот противник на играта.

Опис[уреди | уреди извор]

Првата игра во која требало да се победи бос била DND, објавена во 1975 г. за системот PLATO.[1][2] Босот обично се одликува со големи размери или ненадеен изглед и значителен број здравствени точки. Традиционално, босот се појавува на крајот од нивото, поретко на средината, пред потешкиот и помоќен бос. Некои босови имаат сопствено ниво.

Темелната разлика помеѓу бос и едно силно чудовиште (или кој било друг непријателски NPC) е во тоа што играчот, по правило, мора да го победи босот за да премине на следното ниво, додека во многу случаи може да заобиколи обичен непријател и да продолжи со играта. Босовите се клучни точки во заплетот на играта, по што следи следната етапа. Речиси секоја игра во жанровите акција, платформер, RPG или боречки жанрови завршува со битка на јунакот со последниот бос — главниот злобник на заплетот на играта и најопасниот непријател. Поразот на последниот бос обично значи завршување на играта, иако исклучоци од ова правило често се појавуваат во подоцнежните игри.

Победувањето на бос често бара употреба на особени тактики (итрост, посебни потези и други нетрадиционални методи) или помоќни оружја.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]