Злобник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стереотип за злобник

Злобник — лик во повест или приказна, особено оној што се спротивставува на главниот лик и создава судир. Злобниците најчесто се наоѓаат во книжевноста, филмовите, телевизиските емисии и другите облици на раскажување приказни. Одликите на злобниците значително се менуваат во зависност од жанрот и контекстот на приказната. Освен тоа, тие често покажуваат особини како што се лукавство, измама, суровост и желба за моќ или управување. Злобниците исто така можат да поседуваат физички или натприродни способности што ги прават огромни противници за главниот лик.[1]

Во многу приказни, мотивациите на злобникот се водени од лична корист, одмазда или извртено чувство за морал. Тие можат да бараат да ги постигнат своите цели преку манипулација, заплашување или насилство, честопати претставувајќи значителна закана за благосостојбата на главниот лик и другите ликови. И покрај нивните лоши квалитети, злобниците се суштински елементи на раскажувањето приказни, кои служат да го предизвикаат главниот лик и да го придвижат заплетот. Тие обезбедуваат можности за развој на карактерот и морално истражување, бидејќи главните ликови мораат да ги надминат пречките и да се соочат со своите противници за да ги постигнат своите цели и да ги решат судирите.

Примери на познати злобници вклучуваат книжевни ликови како Шекспировиот Јаго од „Отело“, класични филмски противници како Дарт Вејдер од „Војна на ѕвездите“ и злобници од стриповите како Џокерот од серијалот за Бетмен.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „villain“. Dictionary.com (англиски). Wayback Machine. Архивирано од изворникот на 2014-04-02. Посетено на October 11, 2018.
  2. Blakeney, Katherine (2010). „Perceptions of Heroes and Villains in European Literature“. Inquires Journal. 2 (1). Посетено на March 25, 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]