Doom (видеоигра)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Doom

Главната слика за Doom, нацртана од Дон Иван Пунчац.
Изработувач(и) id Software
Издавач(и) id Software
Midway Games
GT Interactive (Windows, Mac, Saturn)
Activision (GBA, XBLA)
Atari (Jaguar)
Sega (32X)
Valve Corporation (Steam)
Williams Entertainment (SNES, PSX)
Дизајнер(и) Џон Ромеро
Програмер(и) Џон Кармак
Композитор(и) Боби Принс
Серијал Doom
Погон id Tech 1
Последна верзија 1.9
Подлоги MS-DOS
многу други
Датум на издавање
Жанр(ови) Пукач од прво лице
Режим(и) Самостоен, групен
Медиум флопи дискети, ЦД
Побарувања 80386 ЦПЕ, 4 MB[1] РАМ

Doom (македонски: Пропаст, се чита: Дум, DOOM во официјални документи)[2]пукачка видеоигра од прво лице од 1993 година од id Software. Најпозната е по тоа што го рашири жанрот на пукачки игри од прво лице, воведувајќи реалистична 3Д-графика, мрежно групно играње и поддршка за додатоци и модификации преку спакувани податотеки во архиви познати како „ВАД-ови“ (WAD), по завршетокот на податотеките со модификациите, што е акроним за „Where is All the Data[3] (Каде се податоците). Живописното и интерактивно насилство,[4] како и сатанистичките теми имаат насобрано многу спорност во врска со оваа игра.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Ultimate Doom system requirements, на официјалното мрежно место на id Software
  2. id Software (1993). „Doom Press Release“. Посетено на 2 април 2008.
  3. „Doom Bible Appendices“. Посетено на 20 април 2010.
  4. Entertainment Software Rating Board. „Game ratings“. Архивирано од изворникот на 2006-02-16. Посетено на 4 декември 2004.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: