Xbox One

Од Википедија — слободната енциклопедија
Изворен Xbox One со контролер и Kinect

Xbox One (македонски: Xbox еден) — серија играчки конзоли од осмото поколение развиени од Microsoft.[1] Тие го наследуваат Xbox 360. Изворниот Xbox One бил објавен на 22 ноември 2013 г., скоро еден месец подоцна од PlayStation 4. Првоначалниот модел на Xbox One бил заменет со Xbox One S во 2016 г., кој има помало тело и поддршка за видео HDR10, како и поддршка за репродукција на 4K-видео и зголемување на резолуцијата на игрите од 1080p на 4K. Бил пофален од критичарите за помалите размери, видните подобрувања на екранот и недостатокот на надворешна моќност, но биле забележани и неговите недостатоци, како што е недостатокот на вграден Kinect-порт. Моделот од високата класа, Xbox One X, бил претставен во јуни 2017 г. и бил пуштен во продажба во ноември. Се одликува со подобрени апаратни карактеристики и поддршка за игри со резолуција 4K.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. www.xboxenthusiast.com
  2. Walker, Tim (May 22, 2013). „Xbox ONE: 'The ultimate all-in-one home entertainment system': Microsoft finally unveils its latest console“. The Independent. Independent Print. Архивирано од изворникот May 7, 2022. Посетено на May 23, 2013.
  3. „Xbox One: Microsoft exec explains console's name“. May 28, 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]