Моторна пила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сечење со моторна пила

Моторна пила (англиски: chainsaw) — моќна алатка за сечење што се користи во различни индустрии и за домашни работи. Се состои од ланец (верига) со остри запци прикачени на движечка лента, која се напојува од мотор, обично електричен или бензински. Овие запци брзо сечат низ дрвото, правејќи ги моторните пили неопходни за задачи како што се дрвосечење, кастрење и сечење дрва за огрев.[1][2]

Првично измислени кон крајот на XVIII век, моторните пили значително се развиле со текот на времето, со подобрувања во дизајнот, безбедносните функции и ефикасноста. Современите моторни пили доаѓаат во различни големини, од мали, лесни модели за домашна употреба до поголеми, помоќни за професионална работа во шумарството.[3]

Иако моторните пили нудат голема ефикасност и практичност, тие исто така кријат одредени ризици доколку не се користат правилно. Безбедносните мерки, како што се носење заштитна опрема и следење правилни работни постапки, се неопходни за да се спречат несреќи и повреди. Дополнително, правилното одржување, вклучувајќи редовно заострување на ланецот и одржување пилата да биде добро подмачкана, обезбедува оптимална работа и долговечност на алатката.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Chainsaws“. Lowimpact.org (англиски). Посетено на 2024-03-13.[мртва врска]
  2. „How does a chainsaw work?“. Explain that Stuff. 2011-04-22. Посетено на 2024-03-13.
  3. „Endless chain saw“. Посетено на 21 September 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]