Nintendo Switch

Од Википедија — слободната енциклопедија
Nintendo Switch

Nintendo Switch (се чита: Нинтендо свич, јапонски: ニンテンドースイッチ) — хибридна играчка конзола развиена од јапонската фирма Nintendo. Nintendo Switch ги сврзува својствата на домашна играчка конзола и рачен играчки систем и може да се користи во двата својства. За време на развојот, Nintendo Switch го добил кодното име „Nintendo NX“, за првпат бил прикажан во октомври 2016 г. и светско објавен на 3 март 2017 г., освен во Кина. Таму конзолата била објавена на 10 декември 2019 г.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Nintendo defies recession with record profits“. The Sydney Morning Herald (англиски). May 7, 2009. Посетено на September 9, 2018.
  2. Harris, Craig (September 20, 2004). „Official Nintendo DS Launch Details“. IGN (англиски). Посетено на September 9, 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]