id Software

Од Википедија — слободната енциклопедија

id Software
ВидПриватна
Дејноствидеоигри
ОснованоДалас, Тексас, САД
(1 февруари 1991)
ОсновачJohn Carmack
Џон Ромеро Уреди на Википодатоците
СедиштеМескуит, Тексас
Клучни личности
Џон Кармак, технички директор
Тод Холенсхед, претседател
Кевин Клауд, извршен продуцент
Тим Вилитс
ПроизводиВидете го списокот
Вработени
115[1]
Матично претпријатие
ZeniMax Media
Мреж. местоwww.idsoftware.com

id Software е американска компанија за изработка на видеоигри со седиште во Мескуит, Тексас.[2] Компанијата е основана во 1991 година од четири членови на компјутерската компанија Softdisk: програмерите Џон Кармак и Џон Ромеро, дизајнерот Том Хол и уметникот Едријан Кармак (не се во сродство со Џон Кармак). Оваа компанија ја сметале за највлијателна меѓу компаниите за видеоигри од Далас, познати како Dallas Gaming Mafia.[3]

На 24 јуни 2009, ZeniMax Media ја купи компанијата.

Игри[уреди | уреди извор]

Свои[уреди | уреди извор]

Издавач или продуцент[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2010-02-21. Посетено на 2010-06-25.
 2. Business.“ Id Software. Проверено на 12 мај 2010.
 3. „Top Company: id Software“.[мртва врска]
 4. Ultimate Doom на Doom Wiki
 5. Најава за Wolfenstein 3D Classic од официјалната домашна страница на id
 6. Најава за Doom Classic progress од официјалната домашна страница на id
 7. Најава за Doom 4 од официјалната домашна страница на id
 8. http://www.mobygames.com/game/towers-of-darkness-heretic-hexen-beyond
 9. http://www.mobygames.com/game/quake-the-offering
 10. http://www.mobygames.com/game/windows/quake-ii-quad-damage

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. Dangerous Dave е самостоен проект на Џон Ромеро од пред формирањето на id, но id го направил првиот продолжеток и играта обично се смета за една од првите на id.
 2. id Anthology е компилација на сите игри на id Software, со исклучок на серијалите Heretic и Hexen. Бидејќи се направени само 10.000 копии, оваа компилација е многу барана од колекционери.
 3. Towers of Darkness: Heretic, Hexen & Beyond е компилација од Heretic: Shadow of the Serpent Riders, Hexen и Hexen: Deathkings of the Dark Citadel.
 4. Quake: The Offering е компилација од оригиналната Quake и двете официјални раширувања.
 5. Quake II: Quad Damage е компилација од Quake II, двете официјални раширувања и Quake II Netpack I: Extremities.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]