Џон Ромеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џон Ромеро
John Romero - Jason Scott interview (6951215353) (cropped).jpg
Роден Алфонсо Џон Ромеро
28 октомври 1967
Колорадо Спрингс, Колорадо,  САД
Занимање дизајнер и програмер на видео игри

Алфонсо Џон Ромеро (р. 28 октомври 1967)[1]американски режисер, дизајнер, програмер и развивач во индустријата за видеоигри. Најпознат е како соосновач на id Software и дизајнер на многу од нивните игри, вклучувајќи Wolfenstein 3D, Dangerous Dave, Hexen, Doom и Quake. Неговите дизајни за игри и алатки за развој, заедно со новите техники на програмирање создадени и имплементирани од страна главниот програмер на id Software - Џон Д. Кармак, доведе до масовна популаризација на игрите во прво лице во 1990-тите години.

Животопис[уреди | уреди извор]

Аркадната игра Space Invaders (1978) со нејзината идеја „погоди го вонземјанинот“ го вовела во светот на видеоигрите. Најголемо влијание на неговата кариера извршила играта Pac-Man (1980) бидејќи таа го натерала да размислува за дизајнот на видеоигрите.

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Првата игра развиена од Џон Ромеро била клонот на Crazy Climber, но таа не била објавена. Неговата прва објавена игра била Scout Search, првпат појавена во јуни 1984 во inCider, популарно Apple II списание во 1980-тите години. 

Наводи[уреди | уреди извор]