Прејди на содржината

Commander Keen

Од Википедија — слободната енциклопедија
Commander Keen
File:Commander Keen cover art.jpeg
Goodbye, Galaxy! cover art
Жанр(ови) Side-scrolling platformer
Изработувач(и) id Software (Episodes 1–6)
David A. Palmer Productions (2001 GBC game)
Издавач(и) 3D Realms (formerly Apogee Software) (Episodes 1-5)
Softdisk (Episode 3.5)
FormGen (Episode 6)
Activision (2001 GBC game)
Автор(и) Tom Hall
John Carmack
John Romero
Композитор(и)]] Robert Prince
Подлоги MS-DOS, Game Boy Color
Прво издание Commander Keen in Invasion of the Vorticons
December 14, 1990
Последно издание Commander Keen
May 30, 2001

Commander Keen е серија на видео игри направена од ид Софтвер. Серијата се состои од шест главни епизоди, "изгубена" епизода, и финалната игра; сите, освен финалната игра првобитно биле објавени за МС-ДОС во 1990 и 1991 година, додека во 2001 година Commander Keen беше објавена за Гејм Бој Колор. Серијата го следи насловниот Commander Keen, таен идентитет на осум-годишниот генијал Били Блеиз, како што тој ја брани Земјата и галаксијата од вонземјани со неговиот вселенски брод, зрачен пиштол, и пого. како shareware титулата Commander Keen и инвазијата на Вортиконите; "изгубената" епизода 3.5 Соништата на Commander Keen беше објавена како мала игра од Софтдиск; епизоди четири и пет беа објавени од Apogee истовремено била направена епизода шест објавена за продавање. Десет години подоцна, во чест и продолжение на серијата е направена Commander Keen од Дејвид А. Палмер Продукции и објавени од Activision.