1021 Фламарио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1021 Фламарио
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено11 март 1924 година
Ознаки
1924 RG
Физички особености
Димензии99.27 ± 3.27[1] km
Маса(5.14 ± 0.12) × 1018[1] kg
Средна густина
10.03 ± 1.02[1] g/cm3
Спектрален тип
Cb[1]

1021 Фламариоастероид, откриен од Макс Волф на 11 Март 1924 година. Привремено именуван како 1924 RG, за подоцна да биде именуван на церемонијата посфетена на францускиот астроном Камил Фламарион.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]