Прејди на содржината

Камил Фламарион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Камил Фламарион
Роден(а)Никола Камил Фламарион
февруари 26, 1842(1842-02-26)
Монтињи ле Роа, Горна Марна
Починал(а)јуни 3, 1925(1925-06-03) (возр. 83)
Живиси на Орж
НационалностФранцузин
СопружникСилви Петјо-Иго Фламарион
Габриеле Рено Фламарион

Никола Камил Фламарион (француски: Nicolas Camille Flammarion; 26 февруари 18423 јуни 1925) — француски астроном и писател. Бил посветен писател и напишал повеќе од педесет дела, вклучувајќи белетристика поврзана со астрономија, неколку познати романи поврзана со научна фантастика и дела за парапсихологијата и други поврзани теми. Исто така го издавал списанието L'Astronomie, почнувајќи од 1882 година. Имал своја опсерваторија во Живиси на Орж, Франција.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]