10157 Асагири

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Асагири
Откривање
ОткривачТакао Кобајаши
Откриено воОизуми
Откриено27 ноември 1994
Ознаки
MPC ознака10157
Наречена по
Асагирска Висорамнина
1994 WE1
Орбитални особености
Епоха 14 мај 2008
Апхел2,5163050
Перихел2,2315532
Занесување0,0599748
1335,9802566
173,64241
Наклон7,30841
64,62434
82,88969
Физички особености
14.2

10157 Асагири (1994 WE1) — астероид од Главениот астероиден појас откриен на 27 ноември 1994 г. во Оизуми од јапонскиот астроном Такао Кобајаши.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]