Тупаличе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тупаличе
Tupaliče
Skyline of Тупаличе
Тупаличе is located in Slovenia
Тупаличе
Тупаличе
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°17′22″N 14°25′33.9″E / 46.28944° СГШ; 14.426083° ИГД / 46.28944; 14.426083
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаПреддвор
Површина
 • Вкупна2,25 км2 (0,87 ми2)
Надм. вис.&10000000000000455100000455,1 м
Население (2020)
 • Вкупно404
 • Густина180/км2 (470/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4205

Тупаличе (словенечки: Tupaliče) — населба во Општина Преддвор во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.