Башељ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Башељ
Bašelj
Поглед на Башељ
Башељ is located in Slovenia
Башељ
Башељ
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°18′55.5″N 14°24′5.5″E / 46.315417° СГШ; 14.401528° ИГД / 46.315417; 14.401528
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаПреддвор
Површина
 • Вкупна6,43 км2 (2,48 ми2)
Надм. вис.&10000000000000552899999552,9 м
Население (2020)
 • Вкупно484
 • Густина75/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4205

Башељ (словенечки: Bašelj) — населба во Општина Преддвор во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.