Прејди на содржината

Поточе (Преддвор)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поточе
Potoče
Поглед на Поточе
Поточе is located in Slovenia
Поточе
Поточе
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°18′20.2″N 14°26′14.4″E / 46.305611° СГШ; 14.437333° ИГД / 46.305611; 14.437333
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаПреддвор
Површина
 • Вкупна5,14 км2 (1,98 ми2)
Надм. вис.&10000000000000527000000527 м
Население (2020)
 • Вкупно370
 • Густина72/км2 (190/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4205

Поточе (словенечки: Potoče) — населба во Општина Преддвор во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.