Можјанца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Можјанца
Možjanca
Поглед на Можјанца
Можјанца is located in Slovenia
Можјанца
Можјанца
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°17′39.6″N 14°26′58.3″E / 46.294333° СГШ; 14.449528° ИГД / 46.294333; 14.449528
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаПреддвор
Површина
 • Вкупна1,89 км2 (0,73 ми2)
Надм. вис.&10000000000000679100000679,1 м
Население (2020)
 • Вкупно55
 • Густина29/км2 (75/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4205

Можјанца (словенечки: Možjanca) — населба во Општина Преддвор во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.