Нова Вас (Преддвор)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нова Вас
Nova vas
Skyline of Нова Вас
Нова Вас is located in Slovenia
Нова Вас
Нова Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°18′27.7″N 14°25′23.9″E / 46.307694° СГШ; 14.423306° ИГД / 46.307694; 14.423306
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаПреддвор
Површина
 • Вкупна0,39 км2 (0,15 ми2)
Надм. вис.&10000000000000498000000498 м
Население (2020)
 • Вкупно142
 • Густина360/км2 (940/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4205

Нова Вас (словенечки: Nova vas) — населба во Општина Преддвор во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.