Хриб (Преддвор)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хриб
Hrib
Поглед на Хриб
Хриб is located in Slovenia
Хриб
Хриб
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°18′3.2″N 14°25′45.7″E / 46.300889° СГШ; 14.429361° ИГД / 46.300889; 14.429361
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаПреддвор
Површина
 • Вкупна0,48 км2 (0,19 ми2)
Надм. вис.&10000000000000459199999459,2 м
Население (2020)
 • Вкупно63
 • Густина130/км2 (340/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4205

Хриб (словенечки: Hrib) — населба во Општина Преддвор во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.