Средња Бела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Средња Бела
Srednja Bela
Поглед на Средња Бела
Средња Бела is located in Slovenia
Средња Бела
Средња Бела
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°17′35.4″N 14°23′46.3″E / 46.293167° СГШ; 14.396194° ИГД / 46.293167; 14.396194
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаПреддвор
Површина
 • Вкупна1,02 км2 (0,39 ми2)
Надм. вис.&10000000000000476899999476,9 м
Население (2020)
 • Вкупно379
 • Густина370/км2 (960/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4205

Средња Бела (словенечки: Srednja Bela) — населба во Општина Преддвор во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.