Прејди на содржината

Храше кај Преддвор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Храше кај Преддвор
Hraše pri Preddvoru
Поглед на Храше кај Преддвор
Храше кај Преддвор is located in Slovenia
Храше кај Преддвор
Храше кај Преддвор
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°17′35.6″N 14°22′26.9″E / 46.293222° СГШ; 14.374139° ИГД / 46.293222; 14.374139
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаПреддвор
Површина
 • Вкупна1 км2 (0,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000438699999438,7 м
Население (2020)
 • Вкупно24
 • Густина24/км2 (62/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4205

Храше кај Преддвор (словенечки: Hraše pri Preddvoru) — населба во Општина Преддвор во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.